Патологічний стан у чоловіка під назвою олігоастенотератозооспермія поєднує такі порушення, як олігозооспермія, астенозооспермія, тератозооспермія. Він не супроводжується симптомами, крім відсутності бажаної вагітності. Іншими словами, зачаття не настає внаслідок низької якості сперми у чоловіка.
Причини та види олігоастенотератозооспермії
Погіршення якості сперми може бути пов’язане з ендокринними патологіями у чоловіка, наприклад, цукровим діабетом, гіперпролактинемією, гіпотиреозом. Олігоастенотератозооспермія часто розвивається на тлі варикоцеле, ретроградної еякуляції. З іншого боку, порушення може бути пов’язане з гіпогонадизмом (знижений показник чоловічих гормонів), зумовленим віком чоловіка чи захворюваннями статевої системи. Вироблення сперми (сперматогенез) також порушують інфекційно-запальні захворювання.
Вплив токсинів (робота у шкідливих умовах, несприятлива екологічна обстановка), куріння, вживання алкоголю, стреси, хронічна перевтома також сприяють погіршенню чоловічої фертильності.
Зміна якості сперми чоловіка може мати такий характер:
- низька концентрація життєздатних сперматозоїдів (олігозооспермія);
- низька рухливість чоловічих репродуктивних клітин (астенозооспермія);
- порушення морфології сперматозоїдів (тератозооспермія).
Лікування олігоастенотератозооспермії
Для діагностики порушення використовується спермограма, розширена спермограма за Крюгером та інші дослідження еякуляту, на які чоловіка направляє репродуктолог чи уролог, андролог. Лікування олігоастенотератозооспермії розробляється, виходячи з характеру порушень, його причин, віку чоловіка та його партнерки.
Схема терапії може включати заходи щодо усунення основного захворювання, що призвело до погіршення показників спермограми. Наприклад, при варикоцелі може проводитися операція, при інфекційно-запальних захворюваннях прописують курс антибіотиків, при гіпогонадизмі розробляють гормонозамінну терапію.
Іншим підходом до лікування олігоастенотератозооспермії є стимуляція сперматогенезу. Іноді після курсу такої терапії покращується кількість, рухливість та морфологічна будова сперматозоїдів, і пара може зачати природним шляхом. Або можлива вітрифікація сперми для подальшого використання у програмі ЕКЗ.
Чи можливе настання вагітності природним шляхом при олігоастенотератозоосперміъ — відповідь на це питання може дати репродуктолог після обстеження подружжя.
Щоб дізнатися про стан свого репродуктивного здоров’я, чоловік може звернутися до уролога клініки «Айвімед».