Іноді успішному настанню вагітності перешкоджає несумісність партнерів при зачатті. Що це означає, і як вирішити таку проблему?
Причини несумісності подружжя при зачатті
Пара, яка безуспішно намагається зачати дитину, повинна пройти комплексне обстеження здоров’я. Для цього жінка може звернутися до акушера-гінеколога, а чоловік — до уролога або андролога. Подружжя також може прийти на прийом до репродуктолога. Це фахівець, який займається діагностикою та лікуванням порушень фертильності.
Обстеження допоможе з’ясувати причини несумісності подружжя при зачатті, серед яких можуть бути:
- вироблення антиспермальних антитіл;
- аутоімунні розлади;
- імунологічна несумісність подружжя;
- близькоспоріднені шлюби;
- генетичні аномалії тощо.
Імунологічна несумісність партнерів при зачатті
Труднощі з настанням і виношуванням вагітності можуть бути пов’язані з генами гістосумісності (тканинної сумісності) або HLA II класу. У разі безпліддя пару можуть відправити на дослідження цих генів. Чим менше збігів варіантів генів HLA II класу у чоловіка і жінки, тим вище ймовірність успішного зачаття і виношування дитини.
Імунологічна несумісність партнерів може виявлятися наявністю антиспермальних антитіл. Це імуноглобуліни, які виробляються проти антигенів сперматозоїдів. У чоловіків антиспермальні антитіла призводять до склеювання сперматозоїдів, що ускладнює процес їх просування по статевих шляхах жінки до яйцеклітини. Причинами цього вважаються: варикоцеле, крипторхізм, інфекції, простатит, травми мошонки, хірургічні втручання на статевих органах чоловіка тощо.
Антиспермальні антитіла в організмі жінки починають вироблятися в результаті втрати імунологічної толерантності. Це може статися внаслідок інфекцій, аутоімунних захворювань. Вироблення антиспермальних антитіл може призводити до переривання вагітності, гестозу, затримки розвитку плода, фетоплацентарної недостатності.
Діагностика імунологічної несумісності подружжя
Для визначення імунного фактору безпліддя лікар репродуктолог може призначати такі дослідження:
- спермограма з розгорнутою морфологією;
- УЗД органів сечостатевої системи;
- імунологічні дослідження (МАР-тест, HLA-типування);
- посткоїтальний тест (проба Шуварского);
- проба Курцрока-Міллера;
- проба Ізоджіма.
Які саме аналізи та обстеження потрібно пройти конкретній парі при підозрі на несумісність партнерів при зачатті, лікар визначає індивідуально. За результатами діагностики фахівець пропонує способи подолання проблеми і методи ДРТ, які допоможуть парі стати батьками.
Щоб з’ясувати причини, через які не настає довгоочікувана вагітність, пройдіть обстеження і отримайте консультацію репродуктолога в клініці «Айвімед».