Цетротид призначений для запобігання передчасної овуляції у пацієнток при контрольованій стимуляції овуляції, яка проводиться з метою отримання яйцеклітин при використанні допоміжних репродуктивних технологій.
Протипоказання
Даний засіб забороняється приймати:
- при підвищеній чутливості до компонентів препарату;
- вагітним і жінкам, що годують грудьми;
- при нирковій або печінковій недостатності в гострій або хронічній формі;
- при настанні періоду постменопаузи.
Обережно слід використовувати препарат жінкам, які схильні до важких алергічних реакцій або мають характерні симптоми алергічного процесу.
Побічні дії
Найчастіше на тій ділянці, де було зроблено укол, червоніє шкіра, з’являються набряк, свербіж та інші алергічні реакції, які зазвичай мало виражені і швидко проходять.
Також при стимуляції яєчників гонадотропінами нерідко спостерігається так званий синдром гіперстимуляції. Про його виникненні сигналізують: больові відчуття в області живота, підвищення маси тіла і збільшення розмірів яєчників, блювотні позиви і розлад кишечнику.
Які можуть бути побічні ефекти:
- Нервова система: рідко — головний біль.
- Шлунково-кишковий тракт: рідко — нудота.
- Репродуктивна система і молочні залози: часто — легка або помірна форма синдрому гіперстимуляції яєчників (1-2 ступінь відповідно до класифікації Всесвітньої організації охорони здоров’я), рідко — важка форма синдрому гіперстимуляції яєчників.
- Патології та ускладнення в місці уколу: часто — алергічні реакції (набряклість, свербіж та почервоніння), які переважно слабо виражені.
Спосіб застосування та дози
Даний препарат слід застосовувати виключно за призначенням гінеколога. Дотримання нижченаведених рекомендацій дозволить домогтися найкращого ефекту.
Введення препарату здійснюється підшкірно. Оптимальна ділянка тіла для ін’єкції — це область навколо пупка. Щоб запобігти появі побічних ефектів, рекомендується щодня міняти місце уколу. Що стосується дози, буде досить 0,25 мг. Ін’єкції необхідно робити один раз на добу вранці або ввечері (в тому випадку, якщо не вийшло вчасно зробити ін’єкцію, укол можна зробити в будь-який інший час в цей день).
Рекомендації щодо самостійного введення препарату
Перед початком процедури обов’язково помийте руки. Потім відкрийте флакон, наберіть його вміст в шприц, візьміть голку і надіньте її на шприц, зніміть захисний ковпачок. Натисніть на поршень, щоб зі шприца вийшли всі бульбашки повітря. Не торкайтеся голки і не дозволяйте їй торкатися будь-якої поверхні.
Виберіть місце, де ви будете робити укол. Візьміть просочений спиртом тампон і протріть шкіру. Після цього введіть голку перпендикулярно поверхні шкіри і акуратно натисніть на поршень до упору. Видаліть голку зі шприцом, протріть місце уколу змоченим в спирті тампоном. Шприц і голки дозволяється застосовувати виключно один раз. По закінченню процедури негайно викиньте їх.
Особливі вказівки
Перед тим, як почати терапію, рекомендується виключити хвороби ендокринної системи (наприклад, захворювання щитовидної залози або надниркових залоз). Пацієнтка після першого уколу півгодини перебуває під наглядом лікаря, щоб він міг переконатися у відсутності у неї алергії на препарат. Необхідно мати під рукою все інструменти і лікарські засоби для купірування алергічної реакції. В процесі або після стимуляції яєчників зберігається ризик розвитку синдрому оваріальної гіперстимуляції.
У пацієнток, що проходять програми штучного запліднення, нерідко спостерігаються аномалії маткових труб, що підвищує ймовірність позаматкової вагітності. З цієї причини слід отримати ультразвукове підтвердження внутрішньоматкового розташування плоду.