Згідно зі статистикою, близько 90% жінок у період вагітності схильні до молочниці, особливо часто вона зустрічається на пізніх термінах вагітності.
Молочниця – (наукова назва «кандидоз») це інфекційне захворювання, викликане грибком роду «кандида». Хвороба супроводжується білими виділеннями з піхви, які не характерні для здорової жінки.
Сама по собі Candida albicans є частиною екосистеми піхви, але в невеликому обсязі. При виникненні сприятливих умов в організмі, якою є і вагітність, відбувається активація форми цього гриба.
Зокрема, молочниця при вагітності виникає досить часто на тлі гормональних змін. Гормони гестагенної дії підтримують внутрішньоутробний розвиток плоду, але й сприяють розмноженню кандиди.
Крім того, вагітність — час зниженого імунітету, відповідно на боротьбу з грибком йде менше ресурсу. Все разом сприяє виникненню молочниці під час вагітності.
Небезпечна не сама молочниця, а запалення, які її супроводжують
Молочниця не є небезпечною для плода і не несе загрози переривання вагітності. Вона викликає дискомфорт самій жінці, яка постійно відчуває свербіж, печіння й інші симптоми захворювання.
Небезпечна не сама молочниця, а запалення, які її супроводжують. Вони можуть викликати запалення стінок піхви, яке призводить до поганої розтяжності тканин під час пологів. Це призводить до глибоких розривів піхви і промежини, поганого загоєння після розривів і ушивань.
Довготривала молочниця, яку не лікували, може стати причиною бактеріального вагінозу, який є більш небезпечним. Доведена роль бактеріального вагінозу в підвищенні ризику передчасних пологів і внутрішньоутробного інфікування плода.
Симптоми молочниці
- білі або біло-жовті виділення з піхви. За консистенцією, виділення можуть бути рідкими або сирнистими;
- виділення можуть мати кислий, неприємний запах;
- дискомфортні відчуття, викликані сильним свербінням всередині піхви;
- біль при сечовипусканні.
Такі симптоми при вагітності характерні не тільки для молочниці, але і для інших інфекцій. Саме тому для постановки діагнозу необхідно відвідати гінеколога та здати аналізи.
Лікування молочниці при вагітності
Лікування молочниці при вагітності потребує особливого підходу. Під час вагітності лікарі рекомендують лише вагінальні креми та супозиторії. Але навіть серед них не всі можна використовувати майбутнім мамам, тому препарат має призначати лікар.
Основні рекомендації в період лікування:
- утриматися від статевих контактів;
- носити тільки бавовняну білизну;
- відмовитися від щоденних прокладок, або змінювати їх дуже часто протягом дня;
- не носити трусики-стрінги через їх глибокий контакт зі статевими органами;
- відмовитися від прийому солодкої газованої води і солодощів. Проблема в тому, що під час потраплянні цих продуктів в організм патогенні мікроорганізми краще розмножуються;
- збільшити в раціоні кількість кисломолочних продуктів, свіжих овочів і фруктів;
- виконувати всі призначення вашого гінеколога.