Для чого потрібна фолієва кислота жінкам, які планують народжувати дитину? Ця речовина відіграє важливу роль у розвитку плоду і, особливо, в процесі формування його нервової системи. Прийом вітаміну B9 (інша назва фолієвої кислоти) вважається профілактикою токсикозу у вагітних. Він також попереджає вроджені вади розвитку у майбутньої дитини.
Для чого потрібна фолієва кислота, і де вона міститься?
У половини жінок присутній дефіцит вітаміну B9. Дослідження показали, що прийом фолієвої к-ти при плануванні вагітності в рекомендованому лікарем обсязі протягом 3-4 місяців до зачаття дозволяє на 80 % знизити ризик вроджених вад розвитку у плода.
Вітамін B9 бере участь в процесі ділення клітин, формування ДНК, в метаболізмі, при виробленні клітин крові. При плануванні вагітності важливо здати аналіз і визначити, чи забезпечений організм фолієвою кислотою. Це важливо зробити завчасно, оскільки дефіцит загрожує вагітній відшаруванням плаценти, передчасними пологами, анемією, патологіями нервової трубки у плода, гідроцефалією і іншими пороками розвитку.
B9 відноситься до водорозчинних вітамінів, він не накопичується в організмі, в незначній кількості його синтезує мікрофлора кишечнику. Фолієва кислота міститься в таких продуктах, як шпинат, горох, броколі, листя салату, капуста, спаржа, буряк, морква, кукурудза, а також в м’ясі і печінці птиці, яєчному жовтку, сирі. Вона присутня в малині, апельсинах, вишнях, червоній смородині, полуниці, фундуку і волоських горіхах.
Дозування фолієвої кислоти при плануванні вагітності
Обговорити необхідність прийому вітаміну B9 жінка повинна зі своїм лікарем-гінекологом. Звичайна рекомендована доза фолієвої к-ти при плануванні вагітності становить 800 мкг на день за наявності дефіциту. Після того, як запаси вітаміну будуть відновлені, можна скоротити прийом до 400 мкг.
Дефіцит B9 може сприйматися жінкою як ознаки токсикозу або втома. Вагітна страждає від підвищеної стомлюваності, перепадів настрою, зниження концентрації та уваги тощо.
Фолієва кислота при вагітності
Особливо важливо забезпечити оптимальне надходження вітаміну B9 в організм в першому триместрі, коли формується нервова трубка плода, яка є основою для розвитку всієї його нервової системи. В цей час лікар може порекомендувати жінці прийом 600-800 мкг фолієвої кислоти на добу. Основою для призначення вітамінних добавок виступають результати аналізів.
Підвищення дозування вітаміну B9 може бути виправдане при наявності у жінки в анамнезі викиднів, а також при народженні дітей з вадами розвитку, у тому числі з патологіями нервової системи. При цукровому діабеті, надмірній вазі у вагітної або судорожному синдромі можуть прописувати до 5 мг B9 на добу. Рішення про підвищення дозування приймає лікар. Самолікування виключене, оскільки може нашкодити і матері, і майбутній дитині.
Отримати консультацію досвідченого репродуктолога, акушера-гінеколога з планування вагітності і дізнатися, чи потрібно жінці приймати фолієву кислоту, можна в клініці «Айвімед».